2. januar 2012 - JUL PÅ TV OG NYTÅR MED PRINSENS

stig-rossen2.jpg

Årets store julekoncert på DR TV var med Stig Rossen, der smukt sang nogle af julens dejlige melodier.

Årets store nytårskoncert hos Prinsens Musikkorps er med Stig Rossen, der synger det nye år ind med dejlige sange som This is the moment fra "Jekyll & Hyde", Morgen på Atlantis fra "Atlantis" og Bring ham hjem fra "Les Misérables".

 

Der bliver i det helt taget meget at glæde sig til ved de traditionsrige nytårskoncerter, der i år dirigeres af den svenske dirigent, Alexander Hanson.

 

Stig Rossen har nemlig også skruet et forrygende Elvis-medley sammen, og fra musicalen "Chess" kommer dejlige melodier som Where I wanna be og det fantastisk smukke Anthem.

 

Turneen indledes lørdag den 7. januar, hvor det er Slagelse Musikhus, der danner rammen om premieren, og derefter går det så til Langå, Thisted, Vemb, Thyholm, Viborg, Ejsing-Egebjerg, Harboøre, Skive, Galten, Brønderslev, Aalestrup og Frederikshavn, hvor turneen slutter lørdag den 28. januar.

 

Stig Rossen behøver ikke den helt store præsentation. Han har allerede en lang, glorværdig karriere bag sig, og den fortsætter tilsyneladende på fuld kraft. Umiddelbart efter nytårskoncerterne med Prinsens Musikkorps drager han på turné til USA. I marts er der "More Jacks" Turné 2012, og i april drager han igen til USA for at turnere med en række koncerter.

 

Ind imellem får han også tid til at spille koncerter med nu afdøde Flemming "Bamse" Jørgensens band "Vennerne", og så har Stig Rossen efterhånden også en omfattende foredragsvirksomhed.

 

Der er altså allerede fyldt temmelig godt op i kalenderen for 2012, og det hele indledes med de 13 nytårskoncerter med Prinsens Musikkorps. En turné Stig Rossen glæder sig meget til.



Download materiale


Pressemedelelse

Billeder


« Tilbage